FALEŠNÝ POCIT BEZPEČÍ.

diet-1135819__180

 

Falešný pocit bezpečí občas mají lidé s normální váhou a přitom mohou mít zdravotní problém plynoucí právě z přítomnosti tělesného tuku.

Tuk usazený na břiše dokáže poškodit zdraví mnohem více, než na ostatních částech těla.

Tělesný tuk ležící těsně pod kůží, hanlivě nazývaný špíčkem, buřtíkem nebo pneumatikou, asi všichni známe. Podkožní tuk můžeme nahmatat a chytit rukou přes kůži, není estetický, pohodlný a zdravý už vůbec ne.

Daleko nebezpečnější je však tuk usazený hlouběji uvnitř břicha mezi orgány, kolem žaludku, střev a podobně, kterému lékaři říkají viscerální tuk.

Již usazený tuk se mění v tukovou tkáň, ta se stává novým skutečným endokrinním orgánem, který produkuje a vylučuje kritické hormony, které přebírají důležité funkce. Ideální hormonální rovnováha v těle je pak narušena a tento stav je často příčinou rakoviny (prostaty, dělohy, vaječníků, prsu, ale i jiných).

Lidé s břišním tukem ztrácí citlivost na inzulín, tedy na hormon pověřený spalovat tělesnou energii, získávají tak inzulínovou rezistenci, metabolický syndrom, cukrovku 2. typu, vysoký krevní tlak a riziko kardio-vaskulárních nemocí.

Zvýšené množství tělesného tuku se rovná vyšším hodnotám hormonu leptinu, ten je nazýván „hormonem chuti k jídlu“, chuť se jeho nárůstem zvyšuje a přibírání na váze také.

fitness-1145723__180

BMI (body mass index) je zkratka pro Index tělesné hmotnosti, ten svůj by měl každý znát. Postačí jen centimeter, kterým změříte obvod pasu (měřte těsně nad kostí kyčelní), oči jsou take dobrým indikátorem. Velikost oblasti pasu někdy prokáže existenci tuku u osob, které nejsou váhově obézní. Na internetu existuje velké množství webových sránek s „Kalkulačkou BMI zdarma“ a jinými metodami měření podkožního tuku.

 

Řešení?

Zbavit se tuku na břiše.

Jak?

Lehká, zdravá strava, bez cukru, sladkostí, s omezením sacharidů, cvičení, denní dlouhá rychlá chůze, běh, pohybové aktivity se střední a vyšší zátěží, aerobní cvičení, pitný režim, občasné nebo přerušované půsty a dostatečný spánek.

bathroom-scale-1149265__180

Leave a Reply