PODVYŽIVENÍ S NADVÁHOU.

vegetables-1529719__180

 

Zní to divně, ale je to skutečný paradox dnešní doby. Pravý význam slova podvýživa je nedostatek živin v těle, nejde o vždy o nedostatek jídla!

Samozřejmě, že existují velmi chudé oblasti světa, kde je nouze o potraviny, hlad a s tím související podvýživa. Rovněž lidé s poruchami příjmu potravy jako je anorexie či bulimie postrádají důležité živiny. Organismus bývá nutričně vyčerpán i po vleklých infekčních nemocech, parazitárních infekcích, při sníženém vstřebávání živin, po průjmech nebo kojení.

Proč se ale zbytek lidstva přejídá potravou plnou prázdných kalorií bez vitamínů, minerálů, stopových prvků, vlákniny a jiných pro zdraví nezbytných živin? Proč drží drastické diety, při kterých organismus doslova vyčerpá zásoby živin?

Zemědělská půda je v celosvětovém měřítku přetížena a tím pádem chudá na obvyklé stopové prvky a minerály. To málo živin, které si potraviny přirozeně uchovaly, obvykle člověk zničí modifikací rostlin, tepelnou úpravou, dobarvováním, chemickými dochucovadly, prodlužovači trvanlivosti a tak dále.

Nedostatek stopových prvků stojí například za vznikem cukrovky a obezity, stejně jako nedostatek biotinu. Absence vitamínu D je typická pro obézní jedince, inzulínovou rezistenci a metabolický syndrom doprovází často chybějící chróm. Tiamin patří mezi rizikově nedostačující a jeho nedostatek může vést k velmi závažným chorobám. Ve výčtu bychom mohli pokračovat dál. Řešení je zde jen jedno, nutričně vyvážená výživa bohatá na syrovou bio zeleninu a ovoce, případné doplňování minerálů a vitamínů ve formě potravinových doplňků.

alcohol-1238988__180

Potraviny obsahující tzv. prázdné kalorie je třeba zcela vynechat. Jsou to pokrmy, jejichž obsah energie, kalorií, převažuje nad chybějícím obsahem výživných složek potravy. Patří k nim zejména poživatiny s vysokým podílem zpracovaných sacharidů, přidaných cukrů a pevných tuků, alkohol (alkoholické nápoje, pivo, víno). Takže si místo prázdných kalorií v porci hranolků a smaženého řízku, raději dejte velký zeleninový salát a oříšky, potravu plnou výživných látek důležitých pro vaše zdraví a pro ochranu před nemocemi.

bathroom-scale-1149264__180

Leave a Reply