LÉČBA PODÁVÁNÍM „NIC“.

 

hand-1106934__180

 

Léčba, při které pacient dostává léky, po kterých se cítí lépe, zlepší jeho zdravotní stav a přitom v oněch pilulkách není nic léčivého, což pacient netuší, je terapií s využitím tzv. Placebo efektu. Tento efekt funguje, neboť pacient skutečně věří, že je léčen.

 

Například, člověku trpícímu depresemi dal lékař kapsle s doporučením užít pokaždé jednu pilulku, když se deprese nebo její náznak objeví. Pacient se po měsíci dostavil ke konzultaci nadšený, že jeho deprese téměř vymizely. V kapslích byl obyčejný cukr. Jednalo se o klasický Placebo efekt.

V určitých situacích je použití tohoto efektu velmi prospěšné. Ušetří pacientovi zdraví, návykovost a komplikace vedlejších účinků skutečných chemických prášků, injekcí a mastí. Nejmarkantnějších výsledků dosahuje Placebo efekt (více než 50% úspěšnosti) u pacientů s úzkostnými stavy, únavovým syndromem, s nespavostí, depresemi, ale i u Parkinsonovy choroby. Příčina u mnoha jiných chorob, zdánlivě nesouvisejících, je spojena právě s psychikou. Placebo efekt je i důkazem toho, jakou sílu naše psychika má, díky ní lze zcela vyléčit nejednu chorobu.

Už jen fakt, že pacient navštívil lékaře, konzultoval své potíže a začal léčbu, ho psychicky dostane do lepší nálady, rituál medicíny, víra v léky a v bílý plášť napomáhá například vyplavit hormony, které tiší bolest, hormony radosti a takto aktivovaná chemie lidského těla začne pomáhat. Nervová zakončení mají vliv na vylučování hormonů a jiných látek, které totiž dokáží přímo ovlivnit fyziologické procesy v organismu.

doctor-1149149__180

Placebo efekt je velmi silný, i v případě falešných operací. Placebo funguje, odborníci přesto nedokáží detailně vysvětlit jak.

V případech onkologických nemocí, degenerativních onemocněních, infekcí a chronických chorob je jeho použití riskantní.

 

Opakem Placebo efektu je Nocebo efekt. Je to situace, kdy pacient jednoduše nevěří, že mu jakákoliv léčba pomůže nebo má velký strach z komplikací. Už jen příbalové letáky léků, které vyjmenují komplikace a příznaky, které by mohly nastat, mohou efekt Nocebo nastartovat.

 

Víra, vůle a pud sebezáchovy mají větší sílu, než pytle léků. Nebylo by třeba, aby pacient „ležák“ musel zažít obrovský požár v nemocnici, který ho postavil na nohy a přiměl k útěku. Změna myšlení, hodnot a stereotypů naší psychiky je obrovská neprobádaná a nevyužitá rezerva sebe uzdravující a regenerační síly každého organismu.

 

pill-316747__180

Leave a Reply