PRAVDA O BIO POTRAVINÁCH, JAK POZNÁTE BIO POTRAVINU PODLE BAR KÓDU A JAK JE TO S BIO BUŘTÍKEM?

bio concept - label

BIO, řecky bios =život, je zkratkou pro B= biologický, I=ekologický, O=organický. Bioprodukty jsou v ČR obvykle označeny na obalech certifikovanou značkou ECO.

Tyto potraviny jsou zdravé, chutné, mají přirozenou barvu a chuť, jsou pěstované přirozeně, bez pesticidů a herbicidů, umělých hnojiv a chemie vůbec. Živočišné bio produkty pochází od zvířat, která jsou chována v bio farmách bez stresu, mají dostatek pohybu a zdravé krmivo.

Potravinový řetězec spojuje vše se vším a tak z geneticky modifikovaných semen vyroste neorganické obilí, to se dále chemicky ošetří proti škůdcům, při uskladnění v silech je napadeno často plísněmi a to vše je zpracováno do chleba. Ten je dále „obohacen“ barvivy, chemickými přísadami na prodloužení trvanlivosti, dochucovadly a jinými toxiny. Zpracování chleba zatěžuje trávící trakt a přináší našemu zdraví více škody, než užitku. Podobně je to s úrodou pro dobytek a následnou konzumaci naočkovaného a hormony nacpaného masa těchto zvířat… Jde o začarovaný kruh, jehož společným jmenovatelem je podlomené zdraví.

Bio potraviny bez pesticidů jsou nejzdravější. Největší studie BIO potravin, OLIF PROJEKT, vypracovaná za poslední léta, totiž dokazuje, že jsou bio potraviny daleko výživnější a s příznivým dopadem na zdravý a dlouhý život. Tento 4letý výzkum mimo jiné prokázal, že organické plodiny obsahují o 40% více antioxidantů, vyšší hladiny minerálů, zlepšují imunitní systém, snižují hladinu toxinů v organismu, drží v harmonii hormonální systém, nenarušují životní prostředí a ekologickou rovnováhu planety vůbec (vymírání včelstev, znečištění vody a vzduchu…).

JAK POZNÁTE PODLE BAR KÓDU POTRAVINU ORGANICKOU, PĚSTOVNOU S PŘÍDAVKEM HNOJIV ČI DOKONCE GENETICKY UPRAVENOU?

Bar kód organických bio produktů obsahuje vždy 5 čísel začínajících číslovkou 9.

Bar kód běžných, hnojených potravin, je označen kódem se 4 místním číslem , například 4011.

Geneticky upravené potraviny GMO mají kód s 5-ti místním číslem počínajícím číslovkou 8.

bio-food-38407302

Některé potraviny disponují vrozenou silnou odolností proti pesticidům a herbicidům, tudíž pro ně není hnojení takovou zátěží jako pro ostatní rostliny a nemusíte je nutně kupovat v organické formě.

Patří k nim : cibule, banány, avokádo, ananas, mango, chřest, kiwi, lilek, brokolice, zelí.

Ostatní potraviny kupujte v bio kvalitě, pokud si to můžete finančně dovolit. Pěstování organických plodin je finančně náročnější a proto dražší a tudíž nezajímavé pro velké koncerny, které nám raději nabízejí levné jedy s obrovskými zisky pro jejich pokladny.

Rozhodně ale nikdy nekupujte neorganické: jahody, broskve, nektarinky, jablka, třešně, hrozny z dovozu, hrušky, salát, špenát, brambory, sladkou papriku, celer, vstřebávají pesticidy jako houba a jsou tudíž velmi nezdravé.

Rada pro ne-vegetariány.

POKUD NEKOUPÍTE ORGANICKÉHO NIC. VÝJIMKU BYSTE MĚLI PŘECE JEN UDĚLAT U MÁSLA A MASA. Jsou totiž v neorganické podobě zabijákem číslo 1.

A JEŠTĚ POZNÁMKA K NEJEN “ BIO-BUŘTÍKŮM.“

Když budete jíst organické potraviny, zamezíte přísunu zbytečných jedů, se kterými v dávných dobách lidské tělo vůbec nemuselo bojovat. To ale neznamená, že se budete cpát neomezeným množstvím bio-klobás, bio-dortíků a jiných nevhodných potravin, ač v BIO kvalitě, ani takový extrém není vhodný pro zdravé fungování organismu. I zde platí, že střídmost, správná kvantita, kombinace a výběr potravin jsou pro nás nejlepší.

Cesta ke zdraví je možná jen se správnou mírou, selským rozumem a bio kvalitou!

healthy-bio-green-plate-food-grungy-background-47266668

Leave a Reply