PROČ DÁT PŘEDNOST SAMOSTATNÝM VITAMÍNŮM PŘED MULTIVITAMÍNY?

vitamins-26622__180

Multivitamíny se na první pohled zdají výhodnější, než samostatné vitamíny příznivější cenou, rychlostí, dostupností a skladností. Jaká je však praxe?

Pokud se zamyslíte nad tím, že multivitamínové tablety obsahují vitamíny, stopové prvky a minerály, které se vzájemně mohou blokovat požitím  ve stenou dobu, pak je logické, že nepřinesou organismu očekávaný zdravotní efekt.

Některé vitamíny mohou naopak zvýšit nežádoucí vstřebávání jiných živin. Například vitamín C může zvětšit absorpci železa. Vitamíny A, E a K se lépe vstřebávají s jídlem, ale v multitabletě jsou obsaženy i ty vitamíny, které je vhodné požít nalačno. Vitamín D má o polovinu vyšší účinek pokud je podáván s večeří, než v kteroukoliv jinou dobu. Vitamín K se někdy špatně vstřebá za přítomnosti jiných vitamínů. A a E vitamíny dobře fungují pohromadě, pokud nepřekročíme dávkování, pak jsou lehce toxické. Pokud užíváte železo, pak s jídlem, předejdete tak žaludeční nevolnosti.

Jednoduše řečeno, každý deficit určité látky v těle je u různých jedinců jiný a je tedy daleko lepší individuální přístup a dávkování k jejich doplnění.

Není nutné znát všechna předchozí a další nejmenovaná doporučení. Postačí jen zvážit, zda není vhodnější doplňovat vitamíny jednotlivě a užívat je podle doporučení na jejich obalech, abychom měli jistotu, že naše tělo nejen dostalo, ale i vstřebalo, vše potřebné.

 

 

bio-42609_640

 

 

 

Leave a Reply