SARCOPENIA – ZTRÁTA SVALOVÉ HMOTY

 

worldwide-63625__180

Již kolem pěti procent svalové hmoty ztratíme kolem třicátého roku života a další úbytek přichází s věkem. Jakákoliv ztráta svalové hmoty znamená automaticky zhoršení celkové hybnosti a pevnosti. Sarcopenia je ve vyšším věku příčinou pádů, úrazů, zlomenin, celkové ochablosti.

 

Vzhledem k pasivnímu způsobu života je problém úbytku svalové hmoty stále častější u mladších ročníků a vážný u seniorů. Sarcopenia není nemoc, projevuje se zmenšením svalů zhoršením kvality svalové tkáně, změnami svalového metabolismu, křehkostí svalů a degenerací. U starších lidí může vyústit v poruchy rovnováhy a v závislost na pomoci okolí. Je to přirozený proces doprovázející stárnutí, jehož intenzitu můžeme ovlivnit.

 

dependent-441408__180

Jak se sarcopenii postavit? Jak žít dlouhý, soběstačný a kvalitní život bez omezení? Jak zůstat fyzicky mladším?

Zejména cílenou pohybovou aktivitou, aerobním alespoň 20ti minutovým denním cvičením v každém věku, silovým tréninkem, cvičením se zátěží, rychlou vytrvalostní chůzí. V pohybové aktivitě tkví řešení!   Hormonální stabilitou a rovnováhou, optimální fyzickou váhou, dostatečným příjmem zdravé stravy, vitamínu D, kalorií a bílkovin.

 

Výše zmíněné faktory rozhodnou o tom, zda se ve vysokém věku sami najíme, jestli si dojdeme na toaletu, vstaneme bez pomoci z postele, budeme žít plnohodnotný aktivní život nebo zůstaneme odkázáni na pomoc.

STÁRNOUT VE ZDRAVÍ A POHODĚ NENÍ UMĚNÍM, ZÁZRAKY SE NEKONAJÍ, TAKŽE SE ZAČNĚME HÝBAT, DOKUD TO JDE A PŘIPRAVME SI MLADÉ STÁŘÍ! Naše svaly ochabnou jen té míry, kam jim to dovolíme. Začít lze v každém věku.

grandma-612016__180

 

Leave a Reply