VÍCE HNĚDÉHO TUKU V TĚLE?

 

diet-1135819__180

Tukové buňky tvoří v našem těle tukovou tkáň.

Hnědá tuková tkáň obsahuje mnoho železa, které spolu s drobnými cévkami tuto tkáň zabarvují do hněda. Často je tento tuk nazýván dobrým tukem, neboť jej naše tělo používá výhradně ke spalování kalorií a k výrobě tepla. Tmavý tuk se obvykle nachází na přední a zadní straně krku, na horní části zad a podobně.

 

Bílá tuková tkáň (označení „bílá“ je používáno pro jednoduchou orientaci, ve skutečnosti je náš podkožní tuk nažloutlý) je tvořena menším množstvím železa a je daleko méně protkána krevními cévkami. Tohoto tuku máme v těle mnohem více. Zásobuje nás energií, tepelně izoluje naše orgány od vlivů zvenčí. Málokdo ví, že je tento tuk samostatný endokrinní orgán, produkuje totiž druh hormonu estrogenu a leptin, který reguluje chuť k jídlu a hlad. V bílém tuku jsou také receptory inzulínu, adrenalinu, kortizonu, růstových hormonů, obaluje naše klouby, ochraňuje tělesné orgány, ukládá vitamíny, dělá naše vlasy, nehty a kůži krásné.

Bílý tuk je užitečný jen do té doby, než je ho v tělesné schránce příliš a začne se hromadit na břiše, bocích, prsou a jiných partiích těla. Nejen, že je pak organismus přetížen váhově, ale zvedne se i produkce hormonální činnosti, změní se poměr inzulínu, lidé trpí metabolickým syndromem spojeným s nemocemi srdce, cukrovkou a rakovinou. Člověk v tu chvíli přestává mít moc nad tělem a hormony kontrolují jeho metabolismus.

 

boy-1299405__180

 

Jak přeměnit bílý tuk na metabolicky aktivní tmavý?

 

Vysoce kvalitním spánkem, který se postará o vyplavení melatoninu. Melatonin totiž  ovlivňuje produkci tmavého tuku.

Spát v chladnu, cvičit při nižších teplotách venku, snížit teplotu kolem sebe během dne co nejvíce.

Jíst zdravou, jednoduchou, bio stravu, nepřejídat se.

Pohyb, cvičení, celodenní aktivita.

Zapomenout na sacharidy, cukry a zařazovat přerušované půsty, zredukovat svou váhu na optimum.

 

Děti mají více hnědého tuku než dospělí, což jim pomáhá udržovat se v teple. Výzkumy jednoznačně prokázaly, že dospělí, kteří mají více hnědého tuku, jsou zdraví, štíhlí a vypadají mladě.

horizontal-1135788__180

Leave a Reply