VAVŘÍNOVÉ VĚNCE S OREGANEM?

oregano-321033_960_720

 

Staří Řekové a Římané doplňovali vavřínové věnce ženicha a nevěsty i oreganem. Bylo pro ně symbolem štěstí a pohody. Pojmenování Oregano totiž znamená něco jako „horská radost.“

V dnešní době je to neméně populární bylina, bez které se neobejde pizza, omáčka ke špagetám, ale i jiné pochoutky italské a středomořské kuchyně.

Je to nenápadná rostlinka rostoucí v půlmetrových trsech , která má obrovský vliv na lidské zdraví. Češi dali Oreganu líbezné jméno Dobromysl obecná. Je to vlastně divoká příbuzná majoránky.

Kromě toho, že je Oregano zdrojem vitamínu A, C, E, K, B6 a minerálů, je silným antioxidantem, který podporuje imunitní systém. Oregano je vynikající při léčbě nachlazení, rýmy, infekcí dýchacích cest, zejména jeho inhalace. Dobromysl je účinný i na E. coli, salmonelu nebo streptokokové infekce. Pomáhá proti kvasinkám, infekcím močových cest, osteoporóze a metabolickému syndromu, plísním na nohou. Olej z oregana je vynikajícím repelentem, ale prospívá i při nanesení na vyrážku či kousnutí na kůži.

oregano-235222_960_720

Probíhají dokonce slibné výzkumy, kdy je pacientům s rakovinou tlustého střeva, prsu, prostaty, kůže a leukémie podáván extrakt z oregana!

Dobromysl je vynikající při čištění organismu, detoxikaci střev a likvidaci parazitů v těle.

Použít můžete mast, olej, koření i extrakt z oregana nebo esenciální oleje do aromatických lamp.  Dobromysl obecný zpestří váš salát, dresink nebo zeleninový koktejl.

Příliš koncentrované oregano není vhodné pro děti a těhotné ženy.

Tip pro českou kuchyni? Pečené brambory v troubě s oreganem, houbami a cibulí jsou vynikající pochoutkou!

origanum-1007434__180

 

Leave a Reply