LYMSKOU BORELIÓZU NEPŘENÁŠÍ JEN KLÍŠTĚ!

tick-1465065__180

 

Bakterii Borrelia burdorferi, která způsobuje lymskou boreliózu, přenáší klíště, ale stále častěji mají na svědomí její přenos komáři, blechy, roztoči a pavouci. Infikovaná klíšťata se drží nejčastěji v travnatých porostech, křovinách, pod stromy a to od března až do konce listopadu!

Červená vyrážka s rozšířeným červeným kruhem kole ní, tzv. byčí oko, horečka, urputná bolest hlavy, zimnice, ztuhlý krk, únava, vyčerpanost, bolest svalů a kloubů, zad, to jsou její nejčastější alarmující příznaky. Lymská borelióza je v některých případech velmi agresivní a nebezpečná, může způsobit i ochrnutí nebo srdeční problémy. Lymská nemoc je lehce zaměnitelná za diagnózu roztroušené sklerózy, Alzheimerovy choroby, artritidy či únavového syndromu, neboť má podobné projevy. Velmi těžce se testuje a diagnostikuje. Napadené bílé krvinky bakterií Borrelia totiž nereagují odpovídajícím způsobem ihned, proto nelze identifikovat boreliózu v krvi včas. Dnes existuje 100 poddruhů této bakterie v USA a dalších 300 po celém světě.

bat-tick-541938__180

V mnoha případech bakterie Borrelia burdorferi nereaguje na antibiotika, je to příbuzná bakterie Spirochete, která způsobuje syfilis. Lymskou boreliózu rády provází kvasinkové infekce. Je to velmi kontraverzní a nevyzpytatelné onemocnění. Ve skutečnosti trpí mnoho pacientů, kteří prodělali lymskou boreliózu, dlouhodobými následky i roky.

Rozhodně nepodceňujte podobné příznaky a nechte se vyšetřit lékařem, chraňte se v infikovaných oblastech repelenty, oblečením a pevnou obuví, zabraňujícím proniknout klíšťatům a jiným přenašečům na kůži.

První pomoc přírodním způsobem? Neředěné dubové kapky kápněte na klíště a vytáhněte jej po chvíli krouživým tahem ven, poté přikládejte obklady na zarudlé místo z dubových kapek.

Nevytahujte klíště nikdy holýma rukama, nejvhodnější je tupá pinzeta nebo speciálně vyráběné háčky na klíšťata. Rozhodně nijak nestlačujte přisáté klíště, hrozí tak zpětný odtok slin a obsahu žaludku, který může proniknout poraněnou kůží a zvýšit tak riziko přenosu infekce lymské boreliózy. Poraněné místo je nutné dobře vydesinfikovat.

tick-1450271__180

Leave a Reply