V době „před šampony“ se k mytí vlasů používaly byliny, plody ovoce nebo rostlina Michelia Champaca, odtud je patrně odvozeno slovo šampon.
Ve starém Římě již bylo vyrobeno mýdlo z tuku, popela a vápna, kterým se myly i vlasy. Hygiena však byla v následujících stoletích opomíjena. První šampony byly vyráběny s přídavkem louhu, což vlasům příliš nesvědčilo. V dnešní době je chemie v šamponech schovaná daleko rafinovaněji, je voňavá, krásně pění a vytváří dobrý dojem.
Jako protipól se ale objevují i extrémní trendy, jako je mytí vlasů pouze vodou bez přípravků.
Většina z nás používá šampony. Napadlo vás ale někdy, že i oblíbený šampon může poškozovat vaše oči, kůži, mozek, srdce, játra, imunitu, neplodnost a podporovat vznik mutace, dokonce i rakoviny?
Chemikálie v šamponech obsažené se totiž dostávají póry kůže přímo do krevního oběhu! Kůže je přitom našim největším orgánem. V těle se nasbíraná „chemie“ časem nahromadí a vybuduje pěkné smetiště, se kterým si tělo neví rady a projeví se jako nemoc.
Poškozená kůže pak nemůže správně expedovat škodliviny z těla ven pocením, nedokáže dobře bránit tělo proti infekcím, udržet správnou tělesnou teplotu a vyrábět vitamín D, který je rozhodující pro naše zdraví.
Kontrolujte složky, které šampón obsahuje, jsou uvedené na etiketě obalu. Vyvarujte se rozhodně parabenů a sulfátů (SLS-SLES). Označení organický nebo bio produkt ještě neznamená, že je sulfate-free nebo bez parabenů.
Parabeny neboli E216 se mohou navíc chovat jako estrogeny, což může vést k hromadění podkožního tuku, k nerovnováze hormonů a to i u mužů. Vědci našli stopy parabenu v téměř každém vzorku tkáně odebrané z nádorů prsu. Sulfáty, co se škodlivosti týká, fungují podobně.
Šampony se sulfáty vysušují pokožku i vlasy. Pokud si někdo barví vlasy a barva dlouho nevydrží, pak používá šampón se sulfáty! Pokud šampon změníte, barva zůstane ve vlasech mnohem déle.
Šampony bez sulfátů nepění jako chemické šampony, ale myjí stejně dobře!