POZOR NA TOXINY VE SVÍČKÁCH!

candle

 

Svíčky vytváří teplou a voňavou pohodu domova, patří k relaxaci, romantice, svátkům, někde ke každodenní rutině. Vybírejte však při jejich nákupech opatrně. Některé svíčky doslova zamoří naše byty toxiny, které nám ubližují a poškozují naše zdraví.

Škodlivé jsou svíčky, které obsahují parafin, odpadní produkt z ropného průmyslu. Parafin totiž při hoření uvolňuje karcinogenní chemikálie, které mohou být stejně škodlivé jako pasivní kuřáctví, či dýchání výparů z dieselového motoru. Některé knoty svíček, zvláště dovážených z Číny, Polska, Ruska nebo Tchaj-wanu, dokonce uvolňují nebezpečné množství olova. Uvolněné olovo může zvyšovat krevní tlak a rizika nemocí jater. Umělé barvy, vůně svíček, aceton, sirouhlík, fenol a jiné, jsou zase jen chemie. Toxiny ze svíček mohou nastartovat astma a dokonce i rakovinu plic.

candles

V dávných dobách lidé vyráběli svíčky z velrybího tuku, rybího oleje, dokonce, z vosku uvařené skořice, z ovčího tuku, z tuku hovězího. Ani dnes nemusíme přijít o romantiku svíček, měli bychom však být obezřetní při jejich výběru.

Jak vybrat kvalitní svíčky?

Nekupujte levné svíčky, dovozové svíčky, upřednostněte svíce od lokálních výrobců a renomovaných prodejců. Ikea prodává téměř všechny svíčky bez olova.

Vyhněte se svíčkám gelovým.

Prostudujte si složení svíčky ještě před nákupem.

Pokud svíčku zapálíte a začne kouřit, uhaste plamen, nikoliv však sfouknutím a vyvětrejte.

Nezapalujte si svíčky v malých prostorách, jako je koupelna, aby se mohly látky, které svíčka uvolňuje, rozptýlit do okolí.

Svíčka by neměla hořet víc, než čtyři hodiny.

Nekvalitní svíčky se roztečou do kaluže horkého roztoku, kvalitní si udrží tvar beze změny až do vyhoření.

Nejlepší jsou svíčky vyrobené ze včelího vosku, voní lehounce po medu, bývají naprosto čisté od chemie, žluté nebo nahnědlé barvy, bohužel jsou cenově dražší. Některé firmy přidávají do svíček jen malé procento včelího vosku, ujistěte se při nákupu, vaše svíčka je ze 100% včelího vosku, nebude vám škodit, nebude se drolit ani roztékat.

Kvalitní jsou i svíčky z palmového oleje, které mají typicky krystalický, zrnitý povrch. Jsou vhodné k čištění čaker.

Populární a vychvalované jsou i svíčky sójové. Nejsem si jista, zda sója, která je dnes celosvětově silně modifikována, je materiálem na výrobu nezávadných svíček.

Kupujte jen svíčky s bez olovným knotem!

Blíží se Vánoce, ke kterým kouzlo svíček patří, ale nešetřete na svém zdraví a dopřejte si jen kvalitní svíčky a vůni purpury nebo esenciálních naturálních olejů k tomu.

candle-83148__180

Leave a Reply