POZOR NA NĚKTERÉ POTRAVINOVÉ DOPLŇKY Z KURKUMY!

anti-inflammatory-743044_960_720

 

Kurkuma je koření oranžové barvy, přidávané do kari koření a patří k pilířům indické kuchyně. Kromě úžasné chuti má i silný protizánětlivý a antioxidační účinek, je tedy prevencí artritidy, která má kořeny v zánětech. Kurkuma předchází srdečním onemocněním, depresím i sezónním alergiím. Kurkuma ředí krev. O její podpůrném účinku při léčbě rakoviny se hovoří stále častěji a s velkými nadějemi.

Na trhu se objevuje stále více potravinových doplňků kurkumy, jejichž užívání je však v mnoha případech diskutabilní. Jedním z problémů je dávkování těmito tabletami a kapslemi. Někteří výrobci doporučují 200mg, jiní 5000mg. Předávkování totiž může způsobit vznik ledvinových kamenů, takže by bylo dobré vědět, kolik kurkumy doplňovat. Správná dávka? Kdo ví.

Kontroly zjistily u některých výrobků i kontaminaci olovem, jiné zase odhalily v kapslích údajné kurkumy padělek.

Potravinový doplněk není tělu vlastní látkou a tak se někdy stává, že se dostatečně nevstřebá do krve. Pro lepší vstřebatelnost je dobré užívat kurkumu s jídlem, zejména tučným.

indian-spices-829198__340

Podtrženo a sečteno, kurkuma je zlatý zázrak s velkými zdravotními možnostmi. Zatím stoprocentně jen v přírodní podobě, což je syrový kořen kurkumy nebo koření od spolehlivého výrobce. Tělo dokáže s přírodou komunikovat na vysoké úrovni naturální inteligence. To, co organismus přijme z přírody, lehce zpracuje a přebytky automaticky vyloučí. Na jakýkoliv jiný zásah chemie a úpravy není přirozená komunikace naladěna. Přebytky ukládá na místech, kde nepatří, vznikají skladiště, které tělo doslova otravují. To se netýká jen potravinových doplňků kurkumy, ale toto pravidlo o“jídle vypěstované v laboratoři“ platí všeobecně. Jezte hodně kurkumy, upevníte své zdraví, ale jen z přirozeného zdroje.

ČAJ z kořene kurkumy:

Stačí jen nakrájet nadrobno nebo nastrouhat kořen kurkumy a zalít horkou vodou. Můžete přidat trošku medu, citronu i skořice. Je vynikající na záněty v těle, na kašel a nachlazení!

 

KOKTAIL: ½ lžičky koření kurkumy, sklenici mandlového nebo jiného rostlinného mléka, banán, avokádo, ovoce podle chuti, lžička Chia semínek, skořice, to vše krátce smíchat v mixeru.

smoothie-1055316__340

 

DRESING na salát: smíchejte velkou lžíci jablkového octa, 10 polévkových lžic olivového oleje, malou lžičku koření kurkumy, ¼ lžičky kari koření, pepř a sůl podle chuti, smíchejte a polejte touto směsí zeleninový salát.

salad-1603608__340

Leave a Reply