Federální úřad pro kontrolu léčiv v USA poprvé schválil léčbu, která požívá vlastní, geneticky modifikované, buňky pacienta k útoku na určitý druh leukémie. Lékaři počítají, že teto metoda bude brzy využívána i u jiných druhů rakoviny krve a dalších nádorových typů i v Evropě.
Lékař získá nejprve od pacienta buňky T-lymfocyty z krve. Tyto zmrazené buňky jsou v laboratoři geneticky upraveny tak, aby byly schopny v těle majitele napadnout buňky rakoviny. Jelikož jde o vlastní buňky, tělo je rozpozná a není třeba se obávat anti rezistence, odmítnutí organismu, jako u transplantací.
Občasné vedlejší účinky se projevují jako syndrom uvolnění cytokoidů způsobující vysoké teploty a prudký pokles krevního tlaku, nevolnost, průjmy, bolesti hlavy, žádná reakce však není smrtelná. Právě kvůli těmto dramaticky probíhajícím vedlejším účinkům nebude zatím tato léčebná metoda dostupná na všech klinikách, neboť vyžaduje speciálně vyškolený personál. Patrně největším problémem je cena terapie, která se pohybuje kolem 400 000 dolarů.
Tento koncept genetického inženýrství CAR modifikovaných T-lymfocytů je znám již 20 let, ale až nyní existuje možnost klinické aplikace.
Výhodou rozvíjející se imunologie v boji proti rakovině je skutečnost, že zachovává vedlejší tkáně zdravé a nepoškodí je.