CO JE SKUTEČNOU PŘÍČINOU VĚTŠINY ISCHEMICKÝCH INFARKTŮ?

heart-497674__180

Klasická teorie příčin vzniku infarktu myokardu zjednodušeně říká, že příčinou je cholesterol, který se usazuje a vrší na stěnách tepen v podobě plaku, ten může ucpat průchod krve do některé části srdce. Tak dojde k nedostatku kyslíku, bolesti (angína pectoris), někdy až k ischemii neboli srdečnímu záchvatu.

Lékaři se pak snaží odblokovat ucpané místo, pokud to nejde, pak vytvoří „objížďku“, kritické místo obchvátí bypassem.

Podle mnoha posledních výzkumů, vyšetření i patologických studií je výše popsaná situace platná jen pro malé množství infarktů. Patologické studie navíc prokázaly, že k trombóze, tedy ke krevní sraženině, dochází až po infarktu.

CO JE TEDY HLAVNÍ PŘÍČINOU INFARKTU?

S odpovědí a novou teorií přichází tým mnoha lékařů, jedním z nich je Thomas S. Cowan MD, který podpořil závěr, že podle rozsáhlých studií předchází 80-ti procentům ischemických infarktů drastické snížení parasympatické aktivity a současné náhlé zvýšení sympatické aktivity.

O CO TADY JDE ?

Člověk disponuje kromě centrální nervové soustavy CNS (vědomé ovládání funkcí vnitřních orgánů) také autonomním nervovým systémem ANS (nevědomé řízení funkcí naších orgánů, v cévách, ve svalstvu, v kůži…). Odstředivá vlákna ANS jsou dvojí a mají co dělat s každým orgánem v lidském těle:

– Sympatikus zrychluje srdeční činnost, zužuje cévy, tlumí činnost hladkých svalů ve stěně žaludku a střev.

– Parasympatikus naopak zpomaluje činnost srdce, rozšiřuje cévy a působí povzbudivě na činnost žaludku a střev.

POKUD POKLESNE PARASYMPATICKÁ AKTIVITA, VŽDY SE AUTOMATICKY ZVÝŠÍ SYMPATICKÁ AKTIVITA.

ČIM SE PARASYMPATIKUS SNÍŽÍ?

Za pokles je zodpovědný acetylcholin, oxid dusnatý, cyklický guanosin monofosfátu, kouření, cukrovka, fyzický a emocionální stres…….. Geneticky mají slabší parasympatickou aktivitu muži, proto mají častěji infarkt, než ženy.

JAK MŮŽEME NAOPAK PARASYMPATICKOU AKTIVITU PODPOŘIT?

Pobytem v přírodě, vyhnout se civilizaci, dobrými vztahy mezi partnery a v rodině, důvěrou, ekonomickou bezpečností, pohybem a cvičením, kvalitní bio potravou, omezením sacharidů, jen kvalitními tuky a vyloučením cukrů. Nevhodné jsou diety, hubnutí a následné tloustnutí je velmi stresové pro vnitřní orgány, dodávat dostatek rybího oleje a udržet hormonální rovnováhu a horní tlak pod 140, test CRP s hodnotami v normálu. Vše vyjmenované by totiž mělo přispět k rovnováze mezi sympatickou a parasympatickou aktivitou vegetativní nervové soustavy a tím k ochraně před infarktem.

Tato teorie vysvětluje mnoho případů ischemických infarktů, při kterých se usazování cholesterolu nepotvrdilo, jako jejich příčina. Naopak potvrzuje destruktivní působení civilizačních aspektů na život člověka.

147231050

Napsat komentář