CO JE SKUTEČNOU PŘÍČINOU VĚTŠINY ISCHEMICKÝCH INFARKTŮ?

heart-497674__180

Klasická teorie příčin vzniku infarktu myokardu zjednodušeně říká, že příčinou je cholesterol, který se usazuje a vrší na stěnách tepen v podobě plaku, ten může ucpat průchod krve do některé části srdce. Tak dojde k nedostatku kyslíku, bolesti (angína pectoris), někdy až k ischemii neboli srdečnímu záchvatu.

Lékaři se pak snaží odblokovat ucpané místo, pokud to nejde, pak vytvoří „objížďku“, kritické místo obchvátí bypassem.

Podle mnoha posledních výzkumů, vyšetření i patologických studií je výše popsaná situace platná jen pro malé množství infarktů. Patologické studie navíc prokázaly, že k trombóze, tedy ke krevní sraženině, dochází až po infarktu.

CO JE TEDY HLAVNÍ PŘÍČINOU INFARKTU?

S odpovědí a novou teorií přichází tým mnoha lékařů, jedním z nich je Thomas S. Cowan MD, který podpořil závěr, že podle rozsáhlých studií předchází 80-ti procentům ischemických infarktů drastické snížení parasympatické aktivity a současné náhlé zvýšení sympatické aktivity.

O CO TADY JDE ?

Člověk disponuje kromě centrální nervové soustavy CNS (vědomé ovládání funkcí vnitřních orgánů) také autonomním nervovým systémem ANS (nevědomé řízení funkcí naších orgánů, v cévách, ve svalstvu, v kůži…). Odstředivá vlákna ANS jsou dvojí a mají co dělat s každým orgánem v lidském těle:

– Sympatikus zrychluje srdeční činnost, zužuje cévy, tlumí činnost hladkých svalů ve stěně žaludku a střev.

– Parasympatikus naopak zpomaluje činnost srdce, rozšiřuje cévy a působí povzbudivě na činnost žaludku a střev.

POKUD POKLESNE PARASYMPATICKÁ AKTIVITA, VŽDY SE AUTOMATICKY ZVÝŠÍ SYMPATICKÁ AKTIVITA.

ČIM SE PARASYMPATIKUS SNÍŽÍ?

Za pokles je zodpovědný acetylcholin, oxid dusnatý, cyklický guanosin monofosfátu, kouření, cukrovka, fyzický a emocionální stres…….. Geneticky mají slabší parasympatickou aktivitu muži, proto mají častěji infarkt, než ženy.

JAK MŮŽEME NAOPAK PARASYMPATICKOU AKTIVITU PODPOŘIT?

Pobytem v přírodě, vyhnout se civilizaci, dobrými vztahy mezi partnery a v rodině, důvěrou, ekonomickou bezpečností, pohybem a cvičením, kvalitní bio potravou, omezením sacharidů, jen kvalitními tuky a vyloučením cukrů. Nevhodné jsou diety, hubnutí a následné tloustnutí je velmi stresové pro vnitřní orgány, dodávat dostatek rybího oleje a udržet hormonální rovnováhu a horní tlak pod 140, test CRP s hodnotami v normálu. Vše vyjmenované by totiž mělo přispět k rovnováze mezi sympatickou a parasympatickou aktivitou vegetativní nervové soustavy a tím k ochraně před infarktem.

Tato teorie vysvětluje mnoho případů ischemických infarktů, při kterých se usazování cholesterolu nepotvrdilo, jako jejich příčina. Naopak potvrzuje destruktivní působení civilizačních aspektů na život člověka.

147231050

Leave a Reply