DNEŠNÍ MENU: SALÁT ZDRAVÝ NEBO ŠKODLIVÝ?

salad-edible-flowers-nasturtium-borage-fresh-summer-bowl-top-view-45630396

Syrová, zdravá, rychlá a chutná strava, to jsou saláty.

ANO, ALE pravda je to jen za jistých podmínek.

Všechny ingredience musí být v bio kvalitě bez pesticidů. Chemikálie stříkané na neorganicky pěstovanou zeleninu se v těle hromadí léta, ohrožují vývoj mozku, snižují IQ, je zde riziko deficitu pozornosti a autismu u dětí ještě v prenatálním věku. Glyfosát a podobné převládající herbicidy, které se používají na konvenční i geneticky upravované plodiny, jsou příčinou mnoha typů rakoviny a chronických chorob.

JEZTE JEN BIO-PLODINY!

Kupujte anebo si je pěstujte doma! Alespoň klíčky, které se dají do salátu také použít a jsou nejvíce výživné: Alfalfa (fytoestrogeny, vit. A,B,C,D,E,F,K), pšeničné (B,C,E, mnoho minerálů), fazolové (C, bílkoviny, vláknina), čočkové (26% bílkovin), slunečnice (minerály, zdravé tuky, fotosteroly, vlákninu, mastné kyseliny), hrachové (A,C, kyselina listová, bílkoviny)…

POZOR NA ZÁLIVKY DO SALÁTŮ!

Většina komerčně vyrobených salátových zálivek má od zdravé výživy na míle daleko. Obsahují totiž vysokou hladinu fruktózy kukuřičného sirupu, barviva, emulgátory, konzervační přípravky, vysoce zpracované omega 6 kyseliny a geneticky modifikované oleje. Ještě horší kvalitu mají dresinky nízkotučné, neboť odňatý tuk je nahrazen dalším cukrem.

olive-oil-lemon-garlic-27057444

DO SALÁTŮ PATŘÍ TUKY!

Bez tuku se totiž nevstřebají minerály a vitamíny A,D a E, pak je celkový „zdravý“ efekt salátu k ničemu. Tuky navíc zasytí a neukládají se v těle, naopak jsou připraveny ihned ke spálení v podobě přílivu energie. Ideální je olivový panenský za studena lisovaný olej. Zdrojem zdravých tuků v salátu je přidání kokosu, Para ořechů, oliv, avokáda.

K nezdravým olejům patří sójové, kukuřičné, arašídové a běžné rostlinné stolní oleje. Úplnou až toxickou katastrofou je zahřátý rostlinný olej.

PŘIDEJTE DO SALÁTU ČERSTVÉ BYLINKY!

Použijte jen čerstvě nasekané nebo zamíchané v oleji třeba snítky petržele, oregana, bazalky, tymiánu, rozmary, kopru, libečku, pažitky, česneku, cibule a její natě a dalších.

POUŽÍVEJTE JEN CITRÓN NEBO JABLEČNÝ OCET!

PŘIZDOBTE SI SALÁT JEDLÝMI KVĚTY!

Květy lichořeřišnice, měsíčku lékařského, hluchavky, majoránky, sedmikrásky, chrpy, jetele, kopretiny řimbaby, chryzantémy, mateřídoušky, hořčice, řepky, brutnáku lékařského, pampelišky, okvětní plátky růží, levandule, fenyklu, yzopu, máty, fialky a violky trojbarevné a další si můžete vypěstovat za oknem nebo na záhonku. Mají obrovský přínos pro zdraví, neboť jsou zdrojem vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů, podporují trávení, obsahují mnoho vody a tudíž minimum kalorií.

Vyhněte se neznámým květům, stejně těm z květinářství. Nejedlé jsou například květy hrachorů, oleandrů, máku, azalek, kaly, rododendronů, šalvěje, narcisů a podobně.

Salát bude vašim lékem i třeba sytým hlavním jídlem jen s bio plodinami, se zdravým tukem, bez hromad sýrů, kupovaných zálivek, majonéz a jiných „pochutin“ měnících salát v nevhodnou potravinu.

garden-salad-eatable-flowers-summer-50900923

Leave a Reply