V DÁVNÝCH DOBÁCH MĚLA KURKUMA VĚTŠÍ HODNOTU, NEŽ ZLATO, PŮSOBÍ TOTIŽ SILNĚ PROTI RAKOVINĚ.

saffron-454327_640

ŽLUTÁ KURKUMA NEBOLI TURMERIK JE NEJROŠÍŘENŠJŠÍM KOŘENÍM V INDII, KDE SE PODLE STATISTIK VYSKYTUJE RAKOVINA MNOHEM MÉNĚ, NEŽ KDEKOLI JINDE NA SVĚTĚ.

JE I SOUČÁSTÍ U NÁS DOBŘE ZNÁMÉHO KARI KOŘENÍ.

Proti rakovinové působení kurkumy je dáno i její schopností ovlivňovat v molekule najednou více cílů. Poté, co se dostane do buňky, působí totiž na více než 100 molekulárních drah, konečným výsledkem je pak silná protinádorová aktivita. Účinné látky kurkumy rozpoznají pouze rakovinové buňky a na ně působí (což je velký rozdíl v porovnání s působením chemoterapeutických léků).

Kurkuma snižuje i chronické záněty, které jsou vyvolány tukovými buňkami a tak napomáhá zlepšit srdeční, žilní, zejména embolické problémy, působí proti virům, parazitům, bakteriím, zejména typu H. Pylory, cukrovce, ischiasu, léčí játra, střeva a disponuje dalšími 150-ti léčebnými aktivitami.

Koření kurkuma (je v menší koncentraci obsažené také v koření kari) je lehce dostupné v běžné obchodní síti. Je však třeba vyhledat kvalitní značku, organické kvality, kdy výrobce použil bezpečné výrobní postupy a striktní požadavky na proti plísňové balení. Existuje také vysoce koncentrovaný extrakt z kurkumy.

Někteří léčitelé doporučují povařit 2 lžičky koření kurkumy v hrnku vody, 10 minut odstát a pít třeba jako chlazený i více zředěný nápoj s ledem.

Já osobně přidávám kurkumu do zálivky na salat ( pouze citron nebo jablečný ocet, voda, pepř ) a 2 lžičky kurkumy a 1 lžičku kari koření na můj každodenní syrový zeleninový salát jako prevenci proti rakovině. V kuchyni má však i jiné široké použití.

Staré národy věřily, že koření kurkuma, se svým silně žlutavým pigmentem a již tehdy známými léčebnými účinky, je sesláno od Boha Slunce a proto bylo velmi ceněno. Při výměně zboží mělo vyšší hodnotu, než tehdejší platidlo zlato. Tehdy si lidé často přivazovali i usušený kousek kurkumy na krk, měla je ochránit před zlem a navrátit jim zdraví.

spice-709953_640

Leave a Reply