PROČ PŘERUŠOVANÝ NĚKOLIKA HODINOVÝ PŮST A HUBNUTÍ?

diet-617756__180

 

 S DIETAMI  JE TŘEBA BÝT OBEZŘETNÝ. DÍKY NIM A JEJICH JEDNOSTRANNOSTI A JOJO EFEKTU SI MŮŽEME PŘIVODIT NEJEDNU ZDRAVOTNÍ TRAMPOTU A NĚKDY SE I PRODIETOVAT AŽ K OBEZITĚ.

 

Půst jeden den v týdnu byl kdysi dávno běžným zvykem. Není pochyb o tom, že nikomu neublížil, dal tělu čas odpočinout si a vyčistit se. Dnes je doba jiná a jednodenní půst může být příliš náročný pro uspěchaný život plný stresu.

Přerušovaný půst je vhodnější alternativou, není to ale rozhodně dieta. Nejde ani o záležitost dlouhodobě zatěžující organismus hladem, nejde o jednostrannost ve výživě, je to spíše přeskakování jídel.

Existuje více způsobů mezi kterými si můžete zvolit ten, který vám vyhovuje. Zásada zní, stanovit si časy jídel a neposunovat je. Samozřejmé je i to, že v povolené době na jídlo, nespořádáme hromady potravin, které jsou velmi kalorické a nezdravé. Volte jídlo, které vám dá výživu, tedy vitamíny, minerály A NAJEZTE SE.

Příklad 1:

Jíst v běžných intervalech lehčí jídlo, skončit ve 18.00 a najíst se až další den v 18.00 hod. (lehčí salát), 20.00 hod. lehká večeře (ryba se zeleninou nebo hustá zeleninová, luštěninová polévka nebo veganské pokrmy …) a ve 22.00 hod. Ovoce nebo zelenina.

Příklad 2:

Jíst pravidelně každých 6 hodin.

PŘÍKLAD 3:

Váš vlastní časový rozptyl, doporučuje se minimálních 5 hodin bez jídla.

Logicky platí, že méně jídel, rychlejší hubnutí.

 

Jednak budete jíst vynecháním jídla méně kalorií a jednak nastartujete spalování tuků. Jak se to stane? Dříve jste jedli víckrát denně a tělo mohlo energii použít na každodenní činnost. Při přerušovaném půstu ale přijde čas snídaně a jídlo nikde. Je tedy pravděpodobné, že tělo použije energii, která je uložena v tělesném tuku.

Spalujeme uložené tuky? Vítězíme! A myjeme nádobí jen jednou denně!

Proč to funguje? Protože je vaše tělo citlivé na inzulín, zejména v době půstu a spánku. Měli byste tak  ztratit tuk a přitom zachovat svalstvo. Tělesný tuk je nejlépe spalován v noci, glykogen, tedy škrob, uložený ve svalech a játrech, se vyčerpá při spánku.  Během spánku a hladovění vzrůstá v těle růstový hormon a klesá inzulín. Další energii, kterou bude tělo potřebovat si bude muset spálit z tělesných faldíků.

Někteří lidé ale namítnou, že je lepší jíst 6 malých jídel denně a spořádat 2000 kalorií, než jednou denně a sníst 2000 kalorií. Počítat kalorie a rozložit je do 6 jídel je otročina. Navíc, když  každé 3 hodiny něco malinkého spolknete, nebudete nikdy plní.  Mnoho malých jídel denně nefunguje zejména u lidí, kteří se těžko kontrolují anebo jsou to typy „s jídlem roste chuť“ a ztrácí kontrolu zastavit se.  Jinak by ostatně nebylo hubnutí problém.

Je pochopitelné, že v začátcích pocítíte nepohodu, ale jakmile se dostanete přes kritickou dobu, vaše tělo se bez problémů přizpůsobí. Stručně řečeno, když budete jíst každé 3 hodiny, váš organismus bude hladový každé 3 hodiny. Výzkumy ukazují, že pocit hladu je z velké části duševní záležitostí.

Přerušovaný půst dokonce pomáhá velmi dobře při budování svalů i při cvičení a posilování. Například nalačno v 11.00 hod. dopoledne tréning v posilovně, ve 12.00 hod. oběd (řekněme muž 80kg spotřebuje 1000 kalorií) a v 19.00 spotřebuje dalších 1000 kalorií. Je faktem, že ženy snáší přerušované půsty hůře, než muži, jedno jídlo za den jim dělá větší potíž při toleranci glukózy. Efekt zeštíhlení se však dostaví u mužů i žen stejně.

 Upozornění:

Lidé s výkyvy krevního cukru, hypoglykémií a diabetici by se měli poradit s lékařem nebo dietologem, jak nejlépe postupovat.

 place-setting-309980_640

Dobré rady:

Buďte zaneprázdněni! Nebudete mít čas myslet na jídlo.

Dobu pro jídlo si načasujte na hodiny, kdy nebudete mít tolik práce.

HODNĚ PIJTE! Ale jen vodu, zelené čaje, hořkou černou kávu.

Sledujte své tělo. Každý reaguje jinak, každý je unikátní, ale všichni hubnou!

Jezte jen výživově hodnotné bio kvalitní potraviny.

Funguje přerušovaný půst? Jediný způsob, jak to zjistíte je, že jej vyzkoušíte. Můžete zařadit přerušovaný půst jen dvakrát za měsíc, nebo jen po dnech „hřešení“, příležitostně anebo jen přeskočit jídlo kdykoliv je to možné. Experimentujte a zkoumejte.

belly-2473_640

 

 

Leave a Reply