Medicína aneb „CELEK JE VÍC, NEŽ SOUHRN JEHO ČÁSTÍ“. Aristoteles

man-34553_640

Pamatuji si na případ jedné známé české osobnosti. Onen politik měl letité chronické potíže s plícemi. I přes špičkovou péči se problémy opakovaly a prohlubovaly. Zakopaný pes byl v tlustém střevě. Jeho tlusté střevo se nejevilo jako nemocné. Až podrobné vyšetření potvrdilo nález i zde. Po vyléčení střeva došlo k výraznému zdravotnímu zlepšení plic. Nikdo však na začátku léčby nedával oba orgány do souvislosti.

Tradiční medicína se dívá na každý orgán jako fyzikální individuální jednotku.

Celostní, integrovaná medicína bere v úvahu již komplexnější pohled, holistický, kdy jeden orgán s jiným souvisí, pokud není uzdraven jeden, pak nemůže být zcela a natrvalo vyléčen ani další. Při diagnóze jednoho problému je zcela jistě problém i v souvisejícím orgánu. Vidí orgány spojeny sítí, jakýsi „vnitřní network“.

Podobný koncept je znám i ze staré východní medicíny, který je založen na balanci a rovnováze.

Plíce-tlusté střevo se podmiňují, i když se jeví jako nemocný jen jeden orgán, je nutno léčit oba. Na ně jsou napojeny tzv. pod párové orgány, které s touto dvojicí souvisí.

Plíce-tlusté střevo a pod párové: kůže, nos, ochlupení těla (př.bledá, matná pletˇ má příčinu v plících).

Ledviny-močový měchýř a jejich pod párové: páteř, klouby, kolena (př. bolavá kolena pilulka na bolest nevyléčí, je třeba vyčistit ledviny).

Játra-žlučník a jejich pod párové orgány: obratle, kyčle, šlachy, oči, zuby, nehty, vlasy (př. problémy kyčlí tkví často v přetížených játrech).

Slezina-žaludek a navazující: svaly končetin, ústní dutina, rty…

Srdce-tenké střevo a s nimi související: cévy, jazyk, obličej…

Prvky holistické medicíny se již objevují i v ordinacích lékařů praktikujících klasickou medicínu a jsou doma i v medicíně alternativní. Holos je slovo řeckého původu a v přesném překladu znamená CELEK.

yoga-815288_640

Pokud si chcete přečíst starší články z tohoto Blogu, pak si na horním okraji stránky klikněte na „hlavní strana“ a poté jednoduše posunujte šipku kurzoru na pravém lemu stránky dolu. Automaticky se zobrazí jeden článek s dřívějším datem za druhým, jako by se rolovaly za sebou. Kliknutím na každý zeleně napsaný název nebo foto, se článek ihned rozbalí k přečtení celý.

Rovněž si můžete v levém sloupci slov najít to, které by vystihlo váš zájem, kliknout na něj a automaticky se vám ukáží všechny články, které toto slovo obsahují.

Na výchozí stranu se dostanete vždy zmáčknutím „hlavní strana“ nahoře pod hlavním Logem „ halobio“, hned vedle „o mě“ se dočtete o autorce všech článků a kliknutím na „kontakt pak můžete po vyplnění jména a emailu (nutné pro zamezení SPAM) napsat autorce (nic z toho, co napíšete nebude zveřejněno). Tímto krátkým upřesněním, odpovídám na více dotazů najednou. Snad to pomůže k dobré orientaci na Blogu Halobio.cz

bio-42609_640

Leave a Reply