KDY VITAMIN C ŠKODÍ.

vitamins-26622__180

Nedávno jsem četla doporučení několika léčitelů, kteří radí svým klientům užívat synteticky vyrobený vitamín C ve vysokých dávkách pro prevenci a léčbu rakoviny. Synteticky vyrobený vitamín je každý, který je dodáván jako doplněk, nikoliv jako strava obsahující naturální vitamín. Celá teorie je postavena na základě posílení imunitního systému, ochraně proti patogenům a volným radikálům. Předávkování prý není škodlivé, neboť se přebytečný vitamín C vyplaví v moči. Doporučují přidávat individuálně množství do momentu, kdy se dostaví průjem, tam je třeba zastavit a snížit lehce, aby průjem nevznikal. To je často doporučená testovací metoda, k zjištění kolik momentálně tohoto vitamínu tělo potřebuje.

U synteticky vyrobených vitamínů, byť v sebelepší BIO formě, to tak zcela pravdou není. Přebytečný vitamín C se skutečně močí dostane z těla ven, ale mezi tím kromě užitku, páchá i škody.

Přehnanou dávkou může být pro jednoho zcela nízké množství, pro jiného vysoké množství. Co mohou způsobit megadávky vitamínu C v těle a to i po několika dnech přehánění?

Pokud budete brát několikadenní vitamínové bomby C a pak náhle přestanete, může dojít k tomu, že tělo se bude nadále vitamínu C zbavovat, aniž byste to tušili. Při pozdějším vyčerpání vitamínu C z organismu, může přijít onemocnění „kuděje“.

B12 je vitamín, který je vytěsňován z těla při nadměrném příjmu synteticky vyrobeného vitamínu C. Když je vitamín B12 v těle vyčerpán, může se dostavit srdeční arytmie, únava, chudokrevnost, snížená imunita, deprese…

Nestabilní syntetický vitamín C se v organismu částečně oddělí a v těle vzniká kyselina šťavelová, která může být příčinou ledvinových kamenů a infekcí močových cest.

Existuje i lékařská teorie, která podporuje tvrzení, že přebytek vitamínu C způsobuje močové kameny.

Nadměrné dávky C vitamínu blokují vstřebávání mědi, která je v organismu nezbytná při tvorbě hormonů štítné žlázy, kolagenu, elastinu kostí, cév a šlach, melaninu, antioxidantů, enzymů imunity a protizánětlivých látek, udržení optimální hladiny tuků a cholesterolu v krvi.

Nadměrný příjem vitamínu C dokáže zkreslit hodnoty bilirubinu, cholesterolu, triglyceridů u laboratorních testů. Stejně tak testovací papírky na moč a diabetiků mohou ukazovat díky tomuto předávkování falešně nízké hodnoty.

Pilulky i sypký vitamín C reagují i s některými léky na bolest, s léky obsahujícími paracetamol, s antacidy, aspirinem, nikotinem, antikoncepcí a mnoha jinými.

Synteticky vyrobený vitamín C je velmi nestabilní a rychle se rozkládá vlivem světla, vlhka a tepla, proto nikdy neukládejte lahvičky s tabletami vitamínu C do lednice.

yellow-763834__180

Řešení?

Jezte hodně CELÝCH potravin s vysokým obsahem vitamínu C!

Toto doporučení je důležité pro všechny, zvláště však pro kuřáky, milovníky kofeinových nápojů včetně čaje, pro nemocné rakovinou a sníženou imunitou.

Nejvíce přírodního vitamínu C je obsaženo v Amla bobulích, kterým se také říká indický angrešt a v jihoamerickém Camu Camu. U nás jsou nejdostupnějším zdrojem vitamínu C červené papriky, brokolice, kapusta, celé brambory vařené ve slupce, šípek, rakytník, citron a citrusové plody vůbec, syrové ovoce a zelenina.

Příroda jako jediná skutečně ví, jak udržet rovnováhu, jen na ni se můžeme spolehnout při regulaci vitamínu C v těle. Dejme ji šanci, aby vitamín C využila pro naše zdraví.

eating-405521__180

Pokud si chcete přečíst starší články z tohoto Blogu, pak si na horním okraji stránky klikněte na „hlavní strana“ a poté jednoduše posunujte šipku kurzoru na pravém lemu stránky dolu. Automaticky se zobrazí jeden článek s dřívějším datem za druhým, jako by se rolovaly za sebou. Kliknutím na každý zeleně napsaný název nebo foto, se článek ihned rozbalí k přečtení celý.

Rovněž si můžete v levém sloupci slov najít to, které by vystihlo váš zájem, kliknout na něj a automaticky se vám ukáží všechny články, které toto slovo obsahují.

Na výchozí stranu se dostanete vždy zmáčknutím „hlavní strana“ nahoře pod hlavním Logem „ halobio“, hned vedle „o mě“ se dočtete o autorce všech článků a kliknutím na „kontakt pak můžete po vyplnění jména a emailu (nutné pro zamezení SPAM) napsat autorce (nic z toho, co napíšete nebude zveřejněno). Tímto krátkým upřesněním, odpovídám na více dotazů najednou. Snad to pomůže k dobré orientaci na Blogu Halobio.cz

Leave a Reply