VSTAŇTE!

evolution-296584__180

PŘÍLIŠNÉ SEZENÍ ZKRACUJE ŽIVOT! PRŮMĚRNĚ ČLOVĚK PROSEDÍ 9 HODIN DENNĚ! SEZENÍ VYVÍJÍ NA PÁTEŘ A SVALSTVO DALEKO VĚTŠÍ TLAK, NEŽ STÁNÍ.

Pozor! Ani jedna hodina cvičení denně není schopna vyrovnat 9 dlouhých hodin prosezených v kanceláři či jinde.

A co je horší, někteří lidé nevěnují denně sportovním aktivitám ani tu hodinu!

Nechci tvrdit, že je krátké sezení „tady a tam“ nebezpečné. Dlouhé sezení však má negativní vliv na zdraví a délku života.

Člověk je anatomicky určen k aktivnímu životu. Pokud je jeho tělo dlouho v sedavé poloze, při níž strnule a dlouhodobě svírá horní část těla s dolní částí určitý úhel, pak se kvalita fungování orgánů změní:

.Buněčné systémy řídící cukr, triglyceridy, cholesterol a spalování energie v těle jsou aktivovány jednoduše tím, že nesou svou vlastní tělesnou hmotnost. Jinými slovy aktivita snižuje cholesterol, hladinu cukru v krvi a obezitu. Pokud sedíte dlouhé hodiny, pak zvyšujete riziko cukrovky o polovinu.

.Přebytek sezení zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva, dělohy, prsu, prostaty, plic.

.Dlouhé sezení zpomaluje trávení jídla, způsobuje nadýmání, pálení žáhy a úporné zácpy.

.V sedavé poloze je spalováno méně tuku i proto, že krev teče pomaleji. Pasivní sezení nahrává nemocem srdce a infarktu vůbec.

.Dlouhodobé sezení nedovolí, aby byl mozek dostatečně zásoben kyslíkem (zpomalenost myšlení, deprese…)

.Poděkujte dlouhým hodinám sezení za strnulé svalstvo, bolesti páteře, strnulé disky obratlů bez pružnosti a tedy bez dobré vstřebatelnosti živin do krve.

.Kyčle ztrácí svou pohyblivost, kosti nejsou dost silné, tvoří se křečové žíly a hluboké trombózy.

Bohužel to nebyl ucelený výčet všech negativních dopadů dlouhodobého vysedávání u televize, u komputeru, v kanceláři a jinde.

computer-303129_640

Zvedněte se z křesel, gaučů a židlí! Sledujte film a šlapejte na rotopedu či jiném fitness zařízení. Zvedněte se každých 15 minut od stolu v kanceláři a obejděte místnost, klidně nastavte si třeba budíka v časových intervalech pro připomenutí, protáhněte se, přerušujte sezení jakýmikoliv aktivitami, seďte na speciálním zdravotním nafukovacím míči, pořiďte si židli „klekačku“. Použijte schody ne výtah, choďte pěšky, eliminujte auta a hromadné dopravní prostředky jak to jde. Cvičte denně.

Pořiďte si „krokoměr“ a budete překvapeni, jak málo pohybu denně vykonáte. Nastavte si cíl 15 000 kroků denně a uvidíte, jaké pozitivní zdravotní změny se začnou dít.

Člověk má svaly a klouby k tomu, aby se pohyboval a používal je. Pokud na to zapomene a bude sedět jako buchta, pak také tak nakyne, začne se jí podobat a tělo se bude bránit, nejdříve upozorní bolestí a pak přijde nemoc. Člověk typu „lenivý“ pak použije všechny možné výmluvy a důvody, jak se nehýbat, jen ne řešení.

To ale není váš případ.

O tomto víkendu jsem byla pozvána na akci, která probíhala v soukromé rezidenci. Majitelka velkého domu u kalifornské pláže,  který má tři patra, o který se stará sama, mi prozradila, jak se udržuje v kondici. Neusnadnila si život ani s přibývajícími roky přestěhováním pokojů pro lepší dosažitelnost, praktičnost a účelnost záměrně. Běhá pro každou věc do kuchyně ve třetím patře, komputer a tiskárnu má každé v také v jiném patře. Klusá po schodech nahoru a dolů celé dny a vypadá skvěle! Postavičku, svěžest, zdraví, jiskru a energii jí může závidět každá mladice… Každý si na sebe může vymyslet bič, který ho zažene ke kráse a zdraví.

women-312638__180

Pokud si chcete přečíst starší články z tohoto Blogu, pak si na horním okraji stránky klikněte na „hlavní strana“ a poté jednoduše posunujte šipku kurzoru na pravém lemu stránky dolu. Automaticky se zobrazí jeden článek s dřívějším datem za druhým, jako by se rolovaly za sebou. Kliknutím na každý zeleně napsaný název nebo foto, se článek ihned rozbalí k přečtení celý.

Rovněž si můžete v levém sloupci slov najít to, které by vystihlo váš zájem, kliknout na něj a automaticky se vám ukáží všechny články, které toto slovo obsahují.

Na výchozí stranu se dostanete vždy zmáčknutím „hlavní strana“ nahoře pod hlavním Logem „ halobio“, hned vedle „o mě“ se dočtete o autorce všech článků a kliknutím na „kontakt pak můžete po vyplnění jména a emailu (nutné pro zamezení SPAM) napsat autorce (nic z toho, co napíšete nebude zveřejněno). Tímto krátkým upřesněním, odpovídám na více dotazů najednou. Snad to pomůže k dobré orientaci na Blogu Halobio.cz

bio-42609_640

Leave a Reply