DÝCHÁNÍM PROTI RAKOVINĚ, MIGRÉNÁM, KŘEČOVÝM ŽILÁM A OBEZITĚ.

lungs-297492__180

Dýcháme všichni, tak co? Přece jsme se narodili a sami poprvé nadechli, tak to snad umíme, ne? Ano. Jako novorozenci jsme dýchali správně. Postupem času se na nás nalepily zlozvyky, špatné držení těla vedoucí k nesprávnému dýchání, stresové situace nutící ke spěchu a povrchnímu dýchání, sedavá činnost, pobyt převážně v uzavřených prostorách, dýchání městského vzduchu plného exhalací, nevhodná životospráva vůbec…..

Správné dýchání znamená dobře okysličené buňky, ty se rychle regenerují a tak zpomalují fyzické stárnutí. Stará východní kultura klade na techniky dýchání velký důraz, možná proto jsou Asiaté proslulí dlouhověkostí.

Správné dýchání vyrovnává pH organismu, snižuje kyselost jednotlivých orgánů, která je podhoubím nádorového bujení.

Někteří lidé dýchají jen „břichem“ a výsledkem je pak povolené břišní svalstvo. Většina má však naučeno povrchní horní dýchání s negativním dopadem na šíjové svalstvo, které je často startérem migrén a bolestí zad. Při tomto povrchovém dýchání se pohybuje jen hrudník.

Ideální je zapojit do dýchání hruď, bránici i břicho. Dýchejte jen nosem!

Vyzkoušejte si třeba teď toto:

Položte si ruku na spodní partii břicha a odtud se nadechněte, stáhněte břicho dovnitř. Táhněte vzduch nahoru, dlaň pohybujte s proudem vzduchu přes zvedající se bránici pod žebry až nahoru k úplnému otevření hrudního koše.

Zadržte dech na 10 vteřin, pak pomalu vydechujte a stlačujte pomyslný píst co nejníže do břicha. Zadržte dech a zprudka vydechněte malý zbytek vzduchu ještě jednou bez mezi nádechu.

Vraťte se na začátek tohoto odstavce a zkuste to ještě jednou.

yoga-402634__180

Takto nacvičujte správné dýchání několikrát denně. Pocítíte poté okamžitý příliv energie a denním cvičením obnovíte zapomenutý návyk správného dýchání.

Samozřejmě, že nemůžeme celý den takto přehnaně dýchat. Stačí jen, když se naučíme bez přemýšlení svižně a krátce nadechnout někde v břiše, s pomalejším výdechem až do spodiny břišní. Pokud se vám tento typ dýchání zdá komický nebo podivný, vězte, že takto jste dýchali jako novorozenci. Kvalitu dýchání mohou upevnit i některé jogínské techniky dýchání, běh na čerstvém vzduchu, jakékoliv cvičení.

Zapojení bránice do dýchání je velmi důležité, neboť souvisí s kvalitou lymfatického a krevního oběhu.

Pokud začnete dýchat podle předchozího popisu v mimořádně vypjaté situaci nebo pod tlakem něčí agrese či strachu, zvládnete situaci mimořádně dobře. Během dvou měsíců denních dýchacích tréningů navíc shodíte 3-5 kilogramů váhy!

Kyslík udržuje všechny životní funkce a zdraví. Prodýchat se ke zdraví a dobré náladě nestojí ani korunu a mnozí lidé přesto mávnou rukou a platí velké peníze za údržbu zdraví, pilulky a kosmetické zákroky.

woman-558378_640

Pokud si chcete přečíst starší články z tohoto Blogu, pak si na horním okraji stránky klikněte na „hlavní strana“ a poté jednoduše posunujte šipku kurzoru na pravém lemu stránky dolu. Automaticky se zobrazí jeden článek s dřívějším datem za druhým, jako by se rolovaly za sebou. Kliknutím na každý zeleně napsaný název nebo foto, se článek ihned rozbalí k přečtení celý.

Rovněž si můžete v levém sloupci slov najít to, které by vystihlo váš zájem, kliknout na něj a automaticky se vám ukáží všechny články, které toto slovo obsahují.

Na výchozí stranu se dostanete vždy zmáčknutím „hlavní strana“ nahoře pod hlavním Logem „ halobio“, hned vedle „o mě“ se dočtete o autorce všech článků a kliknutím na „kontakt pak můžete po vyplnění jména a emailu (nutné pro zamezení SPAM) napsat autorce (nic z toho, co napíšete nebude zveřejněno). Tímto krátkým upřesněním, odpovídám na více dotazů najednou. Snad to pomůže k dobré orientaci na Blogu http://www.Halobio.cz

meditation-609235__180

Leave a Reply