JEDOVATÁ I LÉČIVÁ ARNIKA.

 

arnica-468434__180

Prha Arnika je bylina růžicovitých, používá se jako léčivka, ale může být i jedovatá. Pryč je naštěstí doba, kdy si německý filozof a básník Goethe vařil čaj z Arniky pro úlevu bolesti na hrudi nebo kdy sušenou Arniku lidé kouřili. Arnika způsobuje otravu, při neodborném vnitřním použití nebo při podání v nezředěné podobě. Jedině lékař ji může naordinovat k vnitřnímu užívání při onemocněních krevního oběhu, například na prokrvení věnčitých cév a podobně. Otrava Arnikou se projeví zažívacími potížemi, bušením srdce, změnou frekvence tepu, tuhnutím svalů, změněným dýcháním. Arnika se nedoporučuje ani v těhotenství a při kojení.

 

Bezpečné a velmi účinné je však její použití zevní, často v podobě tinktury, oleje, gelu nebo masti. Mazání nebo obklady z Arniky na žaludeční vředy, artritidu, záněty kloubů, modřiny, otoky, namožení při sportu, drobná zranění, při bodnutí hmyzem, ale i k výplachům ústní dutiny, při zánětech sliznice dokáží zázraky.

Bylina Arnika tlumí bolest, je protizánětlivá, stimuluje hojení, může zmírnit syndrom karpálního tunelu.  Nepatří do otevřených ran!

Arnika roste i na území České republiky, kde patří ke chráněným rostlinám.

 

Leave a Reply