„MOUDRÁ“ BOLEST.

 

 

sad-505857__180

Bolest není třeba vysvětlovat, všichni ji známe, v menší či větší míře ji poznal každý. Z bolestivého místa se impulzy dostávají do mozku, pocity bolesti tedy vznikají v centrální nervové soustavě. Akutní bolest se objeví náhle, přichází bez varování, chronická je naopak dlouhodobá a je spojena s mnoha příznaky.

 

Pokud člověka něco začne bolet, vezme si obvykle analgetika, pilulku proti bolesti. Málokdo si ale uvědomuje, že bolest je varováním. Upozorňuje nás, že něco v těle není v pořádku, že máme zbystřit. Bolest není nemoc, ale senzor. Samozřejmě mám na mysli akutní, fyzickou bolest, neboť ta chronická se stává nemocí sama o sobě a patří do rukou odborníka.

Pokud si vezmu okamžitě pilulku při normální bolesti hlavy a pak prohlásím, že už je vše v naprostém pořádku, není tomu tak. Lék utišující bolest jen zařídí, že již nedokáži komunikovat se svým tělem, jednoduše nerozumím jazyku, kterým ke mně mluví a nemám aktuální informace. Jsou lidé, kteří si vezmou tišící lék i preventivně, pronásledováni hrůzou, že by se mohla bolest zase vrátit.

medical-41834__180

 

Petra začala bolet záda, aby mohl zahradničit a necítil bolest, polykal pilulky na bolest. Pracoval celý den bez problémů v domnění, že je vše v pořádku. Druhý den přišla nejen bolest, ale i totální nehybnost. Petra jednoduše nemohla vzrůstající bolest při namáhavé práci zastavit, neboť ji necítil. Celý problém zhoršil zbytečně a poškodil si zdraví s trvalými následky.

Berme bolest jako informaci o zdravotním stavu a její intenzitu jako měřítko míry poškození zdraví. Tím nechci říct, že bychom měli trpět v bolestech celé dny. Rozhodně existují i naturální cesty, jak ji utlumit a vyhnout se vedlejším účinkům. Tablety tlumící bolest totiž při dlouhodobém užívání ničí sliznici jícnu, žaludku, dvanácterníku, žlučníku, jater i střev, překyselují vnitřní orgány, o vzniku závislosti na lécích ani nemluvím.

Naše tělo je navrženo důmyslně, někdy jen nechápeme, jak si jeho projevy vysvětlit. Bolest není trest, ale alarm. Dalším podobným příkladem je, když lidský organismus vytvoří rakovinový nádor, kterým zapouzdří a udrží buňky rakoviny na jednom místě a zastaví jejich rozšíření po celém těle. Nádor ani bolest nejsou nemoci, jen obranné mechanismy signalizující problém. Je třeba hledat a léčit příčiny, nikoliv utlumit jejich projevy. Blahořečená bolest? Z předchozího úhlu pohledu rozhodně ano.

alone-513525__180

Leave a Reply