KVASNICE VERSUS KVÁSEK.

 

bread-1494947__180

 

CHLEBOVÝ KVÁSEK používali naši předkové k pečení chleba. Jde o přirozenou fermentaci přírodních kvasinek, které jsou velmi prospěšné pro náš organismus. Díky metabolitům, mikrobiálním kulturám, které vylučuje do tekutého prostředí, kvásek produkuje oxid uhličitý, ten pak nakypří těsto.

Kváskové těsto kyne delší dobu, 24 hodin nebo i 3 dny.

Díky rychlému vstřebávání živin kvásek potlačuje tvorbu a přemnožení hnilobných organismů, přítomné a užitečné mléčné bakterie pomáhají podpořit imunitu, posilují krevní mikroflóru a chléb je díky nim stravitelnější.

dough-1287078__180

DROŽDÍ jsou uměle vypěstované kvasinky, které urychlují kvašení, při němž vzniká oxid uhličitý a alkohol. Proces kvašení nepřeje prospěšným bakteriím přežít, proto zde chybí. Rozdílná kvalita a vliv na zdraví člověka kvasných bakterií je v podstatě nejmarkantnějším rozdílem mezi kváskem a droždím. Droždí je odolné proti vysokým teplotám. Jeho velkou zdravotní nevýhodou je, že pečivo z kvasnic obsahuje živé spory kvasinek, pro lidské zdraví nežádoucí, které se pak mohou v organismu velmi agresivně rozmnožit. Takto vyrobené pečivo rychle plesniví, zatímco chleba z kvásku obsahuje mléčnou bakterii a ta je zárukou delší přirozené trvanlivosti. Drožďový chléb zakoupený v obchodě je proto „toxikován“ chemií udržující jeho vzhled, chuť, barvu, prodlužující trvanlivost a podobně. Rozhodně garantuje budoucí alergie, citlivost na lepek, který v této rychlo-procedúře nemůže být zpracován. O kyselém organismu po požití chleba se ani nezmiňuji.

Usušit můžeme obojí, kvásek i kvasnice, to není problém. Podstatné je, které po použití vody ožijí rychle, nepřirozeně anebo fermentují naturální, pomalou a pro zdraví potřebnou cestou.

wheat-field-640960__180

Leave a Reply