PROČ MÁME OBČAS HORŠÍ PAMĚŤ?

brain-770044__180

 

Paměť může narušit nedostatek spánku, ale často signalizuje zdravotní problém. Vysoké nebo nízké hladiny štítné žlázy vedou k poruchám koncentrace i paměti. Nedostatek spánku má přímý kontakt s pamětí, učením a ovládáním. Poslední výzkumy potvrzují teorii, že odpolední zdřímnutí podporuje energii mozku. Některé západní firmy mají pro své zaměstnance tiché místnosti s lehátky, kde si mohou během polední pauzy zdřímnout.

Paměť ovlivňuje cukr a cukrovinky, mozek po sladkém leniví. Existují průzkumy, které dokládají fakt, že lidé, co hodně mlsají, jsou hloupější. Paměť a její kolísavá kvalita souvisí i s hormonální činností u žen v menopauze. Zvýšené hladiny stresového hormonu při depresích a úzkostných stavech zhoršují spojovací body mezi mozkovými buňkami a zhoršují paměť. Podobně tlumí paměť i antidepresiva typu Valium a některé jiné léky. Kdo kouří, ten nemá dobře prokrvený mozek a tudíž zažívá občasné potíže s pamětí.

Alzheimerova choroba je typická ztrátou paměti, zejména krátkodobé a patří k závažným onemocněním a tudíž do rukou lékařů.

brain-954821__180

Jak si pomoci vlastními silami?

Zelený čaj dobré kvality zvyšuje aktivitu mozkové kůry a je doporučován i na demenci. Co opravdu probudí mozek, je cvičení. Mozek aktivuje právě při cvičení neurotrofní faktor, který spouští řadu dalších reakcí podporujících učení a paměť. Kyselina listová a vitamín B12 nás může ochránit před Alzheimerem, nejlépe je vstřebáván potravinami. Na kyselinu listovou nebo-li vitamín B6 je bohatá listová zelenina jako kapusta, téměř všechny tmavě zeleně zbarvené typy listové zeleniny a luštěniny.

B12 občas chybí často vegetariánům a veganům, neboť je tento vitamín hojný v mase, rybách, mléčných produktech, vejcích. Většina vitamínů B12 v kapslích nebo tabletách se těžko vstřebává, mnohem zaručenější je injekce anebo tablety B12 rozpustné pod jazykem, podobné je to i při doplňování kyseliny listové. Vitamín D je pro mozek nezbytný. Pokud máte celoročně dostatek slunce, pak si vaše tělo vyrobí dost vitamínu D samo. V ČR se není možné vystavit sluníčku tolik dnů v roce, proto je doporučováno užívat rozpustný vitamín D3 pod jazyk.

Střeva jsou nazývána našim druhým mozkem. Vše, co sníme totiž hraje hlavní roli v příběhu našeho mozku a paměti. Potrava bez cukru, chemie s množstvím probiotik, která obsahuje například syrové kysané zelí a omega-6 mastných kyselin, je základem nejen dobré paměti, ale i zdraví.

Potraviny, které pomáhají udržet mozek v dobré kondici:

Ořechy, zejména vlašské a mandle, dýňová semínka, losos, vejce, tmavá hořká čokoláda, jablka a lesní plody, brokolice, květák, celer, koření kurkuma, avokádo a kvašené potraviny.

 

almonds-1326472__180

Poznámka:

Výše uvedené rady se nevztahují na „selektivní paměť“ mužů, kteří okamžitě při příjmu vytěsňují z paměti nezajímavé a nehodící se informace. Nakonec proč ne, stačí, že si ženy pamatují úplně všechno.

dementia-595638__180

Leave a Reply