MŮŽEME SE PŘEDÁVKOVAT VITAMÍNEM C ?

 vitamins-521358__180

Vitamín C je mocný antioxidant, který chrání jádro buněk před poškozením volnými radikály, neobejde se bez něj ani syntéza kolagenu, která umožňuje pružnost chrupavkám, arteriálním stěnám, kostem, šlachám, vlasům, nehtům a kůži. Bez vitamínu C neexistuje silný imunitní systém.

 

I když máme často pocit, že přijímáme vitamínu C dost, může nám chybět. Stres, bolest, kofein a nikotin totiž odčerpávají z těla enormní dávky vitamínu C. Extrémní nedostatek tohoto vitamínu vede k častému krvácení, ke špatnému hojení ran, svalové slabosti, k poruchám nervového systému, k nemoci zvané kurděje.

yellow-763834__180     strawberries-552238__180

Je všeobecně známo, že přebytek vitamínu C tělo automaticky vyloučí močí. Málo kdo však ví, že se toto tvrzení vztahuje pouze na přírodní zdroje vitamínu C získané z potravy.

Synteticky vyrobený vitamín C nemusí být  z těla eliminován zcela. Přebytek tohoto vitamínu pak vytěsňuje vitamín B12, jehož nedostatek následně způsobuje anémii spojenou s nedostatečnou schopností přenášet kyslík a způsobovat tak únavu, deprese, podrážděnost. Přebytek vitamínu C má vliv na tvorbu ledvinových kamenů a nemoci močového ústrojí v důsledku kyseliny šťavelové, na kterou je vitamín C částečně přeměněn.

Předávkování tímto vitamínem brání vstřebávání mědi, která hraje rozhodující roli v budování imunity, v regulaci histaminu, v tvorbě hormonů štítné žlázy, správné funkci nervů, zánětů, šedivění vlasů a předčasném stárnutí. Podobný oslabující vliv mají mega dávky vitamínu C na přítomnost železa. Uměle vyrobený vitamín C může často i za interakce s léky jako aspirin a  antacid.

vegetables-1529722__180

Jak se tedy nepředávkovat a jak netrpět jeho nedostatkem?

Ideální jsou přírodní zdroje vitamínu, příroda ví, jak udržet rovnováhu. Dobře vybalancovat syntetika není možné, neboť je jeho spotřeba závislá na mnoha individuálních faktorech a lidské tělo neumí s touto cizí látkou správně komunikovat. I vitamín C v tabletách, který je označen jako přírodní, je bohužel syntetizován v laboratoři!

Příliš dlouhá tepelná úprava ničí vitamín C v potravinách, stejně jako konzervace a prudké sušení!

 

Vynikajícím zdrojem vitamínu C jsou šípky, černý rybíz, jahody, borůvky, brusinky, plody tropického ovoce, kiwi, ananas, mango, melouny, papája, brokolice, květák, růžičková kapusta, papriky, listová zelenina, rajčata, pažitka, bazalka a jiné.

raspberries-1682028_960_720

Leave a Reply