VYSOKÝ KREVNÍ TLAK, PORUCHY OBĚHOVÉ A OBEZITA MÍVAJÍ JEDNU SPOLEČNOU PŘÍČINU!

insulin diabetes-1724617__340

 

Inzulín je hormon, který produkuje slinivka břišní. Inzulín plní v lidském těle velmi mnoho funkcí, jednou z nich je převod krevního cukru z krve do buněk. Tím získáváme energii. Pokud máme v krvi více cukru, než spotřebujeme, pak jej inzulín skladuje v krvi v podobě glykogenu a přesně v tomto momentě se zvýší triglyceridy (krevní tuky). Takže pokud vám laboratorní testy ukáží vysoké triglyceridy, pak nemáte v pořádku krevní cukr! Je paradoxem, že je na snížení triglyceridů často doporučována dieta bez tuku, přestože je třeba snížit konzumaci cukrů, sacharidů, jednoduše potraviny s vysokým glykemickým číslem.

Pokud jsou hladiny glykogenu permanentně vysoké a do buněk proudí nepřetržitě inzulín ze slinivky břišní, buňky se unaví, otupí a stanou se rezistentní na inzulín (tzv. Inzulinová rezistence, na niž často navazuje cukrovka 2.typu).

Nadměrný inzulín podněcuje vylučování vysokého množství magnezia do moče a tělu chybí životně důležitý minerál, který ochraňuje kardiovaskulární systém zdravý. Pokud se takto magnézium ztrácí a je ho nedostatek, pak dochází k zadržování soli v těle, která zase drží v organismu vodu. Zadržená voda zvyšuje krevní tlak!

Pokud chceme mít zdravé srdce, krevní tlak, předejít Diabetu typu 2 a obezitě, pak musíme mít pod kontrolou krevní cukr.

A jsme zase u stravy. Syrová zelenina, přiměřené denní dávky ovoce, trvalé vyloučení cukru z jídelníčku, konec s pečivem a potravinami vyrobenými z bílé mouky, to jsou pilíře zásad snížení krevního cukru. Obecně se osvědčilo používání tabulek potravin, které uvádí jejich GI, tedy glykemický index. Nižší číslo GI- vhodnější potravina.

Důležité je i cvičení, běh, rychlá chůze hodinu až dvě po jídle, které pomohou spálit velké množství glukózy.

Vhodná je jóga, meditace a celkové zklidnění. Mnoho lidí, kteří se neustále vztekají, rozčilují, křičí a jsou agresivní vůči ostatním, trpí často „nevysvětlitelnou“ inzulínovou rezistencí. Jejich hormony adrenalin a kortizol jsou přehnaně aktivní, což je důvodem nejen k problematickým vztahům, ale i ke zvýšení hladiny cukru v těle.

insulin-syringe-1972788__340

Leave a Reply