JE HLADOVĚNÍ ZDRAVÉ?

 

tape-403586_960_720

Rozhodně nelze úplné hladovění doporučit lidem nemocným cukrovkou, hypoglykemikům nebo jinak těžce nemocným pacientům.

Výjimkou je rakovina, často založená na úspěšné léčbě spočívající ve vyhladovění nádorových buněk.

Při hladovění dochází k vyplavování ketogenních látek, které silně okyselují organismus, na tomto principu funguje i ketogenní nízko sacharidová dieta. Při katabolických procesech začne lidské tělo spalovat vlastní bílkoviny, což je opak anabolických procesů opravy svalů při dostatku živin. Lidé propagující ketogenní dietu tak musí doplňovat bílkoviny nepřirozeně, proteinovými práškovými koktejly.

 

Částečná neboli přerušovaná hladovka je založena na časových intervalech mezi jednotlivými jídly, které se pohybují kolem 12-ti hodin. Jde o bezpečnou formu stravování.

 

Nejzdravější lidé na světě, kteří se dožili vysokého aktivního věku, nejedli často, většinou jen dvakrát denně a nepřejídali se. Našemu tělu totiž trvá nejméně 8 hodin metabolizovat své zásoby glykogenu, než začne spalovat tuky uložené v tukových faldících. Pokud jíte pravidelně každých pět hodin, nedáváte tělu téměř možnost odbourat usazený tuk. Delší intervaly mezi jídly vám naopak při hubnutí pomohou. Opatrný přechod na tento způsob stravování pomůže znormalizovat i citlivost na inzulínovou rezistenci, která je často příčinou cukrovky, onemocnění srdce a výkyvů krevního tlaku. Delší intervaly mezi jídly podporují růstový hormon a tak zpomalují stárnutí a pocit hladu, snižují triglyceridy, záněty, obezitu, cholesterol, riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Vynecháním svačin a obědů dojde k velkému poklesu kalorií a postupně i váhy, což ocení nejen oběti vánočního hodování.

weight-loss-494284_960_720

Napodobit stravovací návyky našich pradávných předků, které spočívaly v čisté, bio, rostlinné stravě plné živin, která nebyla na dosah každou chvíli, jako je tomu nyní, kdy se střídala sytost s opravdovým hladem, vám může pomoci vyřešit další možné váhové výkyvy. Až se tělo naučí čerpat energii z tukových zásob, náš organismus se přestane dožadovat i cukru.

Velmi účinný pro hubnutí je přerušovaný půst, který umožňuje jíst jednou denně kolem 500 kalorií, samozřejmě by měl trvat jen na pár dnů. Na udržení váhy či nový stravovací způsob je pak vhodný přerušovaný půst obsahující jen 2 jídla denně (ideálně dopoledne a večer). Potraviny by neměly obsahovat nevýživné prázdné kalorie, ale zdravé jídlo plné živin.

Pohyb, pravidelné cvičení a aktivita patří samozřejmě ke zdravému životnímu stylu.

plate-403596_960_720

Leave a Reply