MOUČNÝ MOZEK

 

mid_moucny-mozek-226515

 

Moučný mozek, to je titul knihy MUDr. Davida Perlmuttera z floridského města Naples. Doktor Perlmutter se specializuje na obor neurologie. Při své lékařské praxi a výzkumech došel k závěru, že za nárůst tzv. civilizačních nemocí vděčí lidstvo zvýšené spotřebě sacharidů, zejména pšenice a cukrů. Naopak vyloučením cukrů, brambor, rýže, pšenice, obilovin i celozrnných, při zachování stravy bohaté na zdravé vysoce kvalitní přírodní tuky, prý můžeme předejít Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, rakovině, obezitě, zejména břišní, cukrovce, kardiovaskulárním nemocem, chronickým bolestem hlavy a mnoha dalším. Neustálé kolísání hladiny glukózy v krvi podle autora zažehá hned celou kaskádu zánětlivých procesů v lidském těle a zánět stojí na počátku každé nemoci. Mozek nemá receptory bolesti, jako jiné tkáně a tudíž zánět, který v mozku probíhá, nebolí a tudíž nemámě o zánětlivém procesu ani ponětí.

Doktor David Perlmutter ve své knize vysvětluje, jak úzce souvisí metabolismus a činnost střev se zdravým mozkem.

Grain-Brain-Cookbook-and-Perlmutter

Kniha Moučný mozek objasňuje ketogenní efekt, který nastartuje organismus při vyloučení sacharidů a cukrů ze stravy a uvádí příklad plánu stravování na 4 týdny včetně receptů (po 28 dnech je totiž léčebný ketogenní efekt viditelný).

Perlmutterův „návod“ na zdraví nabízí verzi pro vegetariány i jedlíky masa. Zmiňuje důležitost vitamínu D, kurkumy, kokosového oleje, rybího tuku a Omega 3 kyselin, kyseliny alfa lipoové, probiotik, glutationu pro zdraví mozku, celého organismu, duševní zdraví, vitalitu a dlouhověkost.

 

Rozhodně jde o knihu zcela odlišného charakteru a netradičních závěrů. K nim patří i doktorův jednoznačný závěr o prospěšnosti cholesterolu, jako základního stavebního článku buněčných membrán a pro aktivitu neuronů, pro které je cholesterol jakýmsi palivem. Nerozlišuje „zlý a dobrý“ cholesterol, oba považuje za velmi důležité a při jejich nedostatku prý nepracuje mozek jak by měl, zvyšuje tak riziko pozdějšího Alzheimera, Parkinsona, demence a jiných neuro potíží.

Sacharidy ve střevech, zejména lepek, mají co dělat s imunitním systémem. Nestrávená potrava zůstává ve střevech a usazuje se jako mazlavý povlak na stěnách střev, ty pak mají omezenou schopnost propouštět živiny do krve, tato situace zalarmuje imunitní systém a ten se pustí do práce, nakonec se obrátí i proti vlastním buňkám. Imunitní systém je popudem k produkci dalších zánětlivých procesů, o kterých je známo, že jsou základem mnoha nemocí nejen mozku. Spojitost lepku se všemi i nejzáhadnějšími nemocemi spjatými s mozkem uvádí na mnoha příkladech vyléčené schizofrenie, epilepsie, depresí, bipolárních poruch, autism atd.

MUDr. Perlmutter také vysvětluje souvislost mezi inzulínovou rezistencí, cukrovkou a demencí.

Každodenní pohyb, pravidelný a kvalitní spánek patří k nezbytným bodům zdravého životního stylu!

Kniha Moučný mozek vyšla v mnoha světových jazycích, v angličtině pod názvem Grain Brain, inspiruje k jinému úhlu pohledu na fungování těla a udržení zdraví, léčby nemocí a zachování dlouhověkosti.

51lPZw1WaOL._SY344_BO1,204,203,200_

 

Leave a Reply