MŮŽE PŘÍLIŠ MNOHO BÍLKOVIN ŠKODIT?

fried-703904__180

 Konzumace nadměrného množství proteinu může být pro vaše zdraví škodlivá. Bez proteinu se však žít nedá, je základním stavebním kamenem pro svaly, kosti, hormonální činnost a jiné. Bílkoviny neboli proteiny jsou tvořeny aminokyselinami, polovinu z nich tělo nedokáže vyrobit samo a musí je dostávat z potravy. Kde je ale správná hranice optimálního příjmu bílkovin?

Díky módním proteinovým koktejlům a proteinovým tyčinkám můžete přibírat na váze, poškodit si ledviny dehydratací, vyplavit z těla minerály, které jsou důležité pro kosti, podpořit přemnožení kvasinek a připravit půdu pro bujení rakoviny. Konzumace masa, sýrů, mléka, mléčných produktů a jiných potravin živočišného původu každý den, to jsou zase bílkoviny a bílkoviny….

frosted-glass-1164200__180

Pokud sníme více bílkovin, než potřebujete, přemění se na cukr (palivo již zmíněných kvasinek a buněk rakoviny) a na tuk.

Organismus musí při velkém příjmu bílkovin odstranit i množství odpadního dusíku z krve a zbytečně tak zatíží játra a ledviny. Vnitřní prostředí organismu pak je převážně kyselé. V tlustém střevě nadbytek bílkovin podporuje nežádoucí  hnilobné procesy a plynatost.

 

Kolik proteinu máme denně sníst?

Množství proteinů je závislé na váze a pohlaví. Ženy denně potřebují 40-45g bílkovin, muži kolem 55g . Běžně se uvádí 0.8g bílkoviny na 1kg váhy, tak si můžete vypočítat svoji individuální potřebu.

Pro představu uvedu, že 2 vejce vám dodají kolem 16g bílkovin, hrst ořechů kolem 8 gramů, konopná a chia semínka 11g bílkovin rostlinného charakteru.

Nejezte více jak 10 vajec za týden, mohli byste si vypěstovat alergii.  Pokud jsou vejce označena „Omega 3 obohacená vejce“, znamená to, že slepice byly krmeny omega 3 tuky, které již oxidovaly a pro vaše zdraví jsou tato vejce méně zdravá. Pokud jíte ryby, pak jsou vzhledem k zamoření oceánů plné rtuti a toxinů. Výjimkou je snad jen aljašský  volně žijící losos.

Jak se říká, všeho s mírou.

green-422995__180

Leave a Reply