SMRTÍCÍ KVARTETO.

head

 

 

Metabolický syndrom je souhrn faktorů, které vedou ke zhoršení zdravotního stavu a k vážným nemocem. Metabolický syndrom je znám i pod názvem smrtící kvarteto, jeho záludnost spočívá v tom, že se postižený vlastně necítí vůbec nemocný.

Metabolický syndrom je postaven na základech inzulínové resistence.

Jak se stane inzulín rezistentním? V jádrech buněk všech našich orgánů dochází ke spalování energie, kterou jsme získali z potravy. Pak už jen záleží na genetických předpokladech, zda se stane rezistentní na inzulín mozek a člověk skončí s Alzheimerem, zda se stanou rezistentní játra a vyvine se cukrovka typu 2 nebo bude postižen jiný orgán. Díky moderní stravě, která obsahuje mnoho chemie, jsou buňky přetěžovány zejména přidanými tuky a cukry. Nekvalitní tuky a přemíra cukrů jsou skryté ve všech zpracovaných potravinách. Je občas dost těžké orientovat se ve složení potraviny, které bývá uvedeno na obalu, neboť jen pro cukry výrobci mazaně používají 60 názvů!

Inulinovou resistenci má na svědomí  mnoho cukrů, i sktytých a nekvalitní tuky v potravě! Často JI provází nadváha, které je těžké se zbavit.

obesity

Proč lidé v dřívějších dobách netrpěli rezistencí na inzulín? Jedli potraviny bez chemie a procesování, měli dostatek syrové zeleniny a ovoce, neustále se pohybovali a čelili menšímu stresu. Jen pro ilustraci srovnání základních potravin staré a moderní doby:

Pravý jogurt měl kyselou chuť, obsahoval zdravé živé bakterie a nebyl uskladněn měsíce v kelímku. Dnešní populární jogurt je sladký, obsahuje ovoce, barviva, dochucovadla, prodlužovače trvanlivosti……….

Chléb pekli naši předkové z kvalitní celozrnné mouky, v níž byly zachovány hrubé části zrna plné vitamínu B12 a vlákniny. Moderní chleba obsahuje podivně barvenou mouku ze zrna zbaveného všech živin, plnou chemie, která má zabránit šíření plísní , které jsou běžné ve skladovacích obilných silech.

Máslo stloukali kdysi v máselnici z kysané smetany a hroudy másla balili do křenových listů. Dnešní máslo je převlečená náhražka, obsahující nezdravé tuky, ztužovací přídavky a jiné. Opravdové máslo má obsahovat jen jednu složku, mléčnou bílkovinu.

 

Metabolický syndrom vede ke vzniku cukrovky typu 2, arterioskleróze, infarktu myokard, mozkové mrtvici, vysokému krevnímu tlaku, zvýšeným hodnotám triglyceridů, HDL cholesterolu, k obezitě. Prvopočátkem toho všeho bývá často právě inzulínová rezistence!

Řešením je zabránit vzniku inzulínové rezistence nebo její likvidace, tedy pravidelné cvičení a strava bez cukrů, přemíry sacharidů, bez přidaných tuků, doporučen je jen kvalitní panenský za studena lisovaný olivový olej nebo kokosový olej, převaha bio syrové zeleniny a ovove v každodenním jídelníčku.

 

sweet1

 

Leave a Reply