PROČ BYCHOM MĚLI JÍST VÍCE HUMUSU A JAK JEJ VYROBIT DOMA?

dip-439183__180

 

HUMUS POCHÁZÍ ZE STŘEDNÍHO VÝCHODU A JEHO JMÉNO JE ODVOZENO OD ARABSKÉHO SLOVA CIZRNA. V ČEŠTINĚ SE VYSLOVUJE JAKO „HAMAS“. JE VELMI ZDRAVÝ, ZŘEJMĚ PROTO SE ROZŠÍŘIL A UDRŽEL PO CELÉM SVĚTĚ.

 

Proč jíst humus?

Protože je vynikající prevencí rakoviny tlustého střeva, neboť udržuje zdravou střevní bakterii a obsahuje velké množství vlákniny.

Protože je zdrojem bílkovin, což je zvláště důležité pro vegetariány.

Protože může nahradit nezdravé a tučné pomazánky a majonézové saláty.

Protože je prospěšný pro zdraví kostí, kůže, svalů a krve.

Protože je anti alergenní.

Protože je vynikající při hubnutí, speciálně  netučný humus,  proto je třeba při nákupu číst obsah tuků na krabičce (pohybuje se u různých typů od 0g do 30g tuků). Nejlepší je ale doma vyrobený humus.

Protože je to zdravá jednoduchá pochoutka, která se nikdy neomrzí.

 

Základem humusu je cizrna, citronová šťáva, česnek a sůl, někdy i tahini  neboli sezamová pasta a pokud vám nevadí tuk pak je možné přidat i olivový olej.

Originálně je doporučován studený humus na Pita placky, ale je vynikající i namazaný na chlebě nebo jiném pečivu. Vegani milují nabírat a jíst humus přímo na mrkvi, salátových okurkách, ředkvích a jiné syrové zelenině nebo balit do zelených listů jako rolky.

 

ZÁKLADNÍ RECEPT NA DOMÁCÍ HUMUS:

2 hrnky suché cizrny

šťáva ze dvou citrónů

8 stroužků česneku

špetka soli

voda podle potřeby

4 lžíce světlé pasty tahini (není nutné)

4 lžičky olivového oleje (není nutné)

 

Cizrnu namočíme na 12 až 24 hodin. Vodu několikrát vyměníme. Potom opláchneme změklou cizrnu dobře ve vodě a dáme do mixéru. Přidáme všechny ingredience a promixujme na jemný krém takové hustoty, aby se dal pohodlně namazat na pečivo nebo plátek salátové okurky.

Tento základní recept je vynikající, ale je možné obměňovat jej podle fantazie a přidat tak do mixéru cibuli nebo pórek, petržel, papriku, pepř, červený pepř nebo chilli papričky….

 

ZAJÍMAVOST:

Víte, proč se cizrna, fazole, hrách a další luštěniny musí dlouho máčet?  Hlavní důvod, proč se namáčí nejlépe na 24 hodin s občasnou výměnou vody je, že příroda vybavila luštěniny vlastní sebeobranou proti škůdcům a obdařila jejich obal toxiny, které nezvané hosty odpudí. Voda, ve které cizrnu a jiné máčíte, se  proto vyměňuje a vylévá spolu s vyplavenými naturálními jedy. Ty sice nejsou pro člověka smrtelné, ale jsou hůře stravitelné, způsobují plynatost a jiné zažívací problémy.

legumes-665788_640

 

 

Normal
0

false
false
false

EN-US
JA
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Table Normal“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:Cambria;
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

 

Leave a Reply